Građanin ponudio dvorište
Vitez ostao bez fan zone, Luković: Apsurdno je da BiH napravi historijski uspjeh, a mi pitamo može li se gledati

Plan Udruženja mladih „Glas“ iz Viteza da tokom Svjetskog prvenstva organizuje fan zonu i zajedničko praćenje utakmica reprezentacije Bosne i Hercegovine na gradskom trgu nije dobio potrebne dozvole, što je izazvalo brojne reakcije građana. Predsjednik udruženja Aladin Luković tvrdi da je projekat pripreman mjesecima i da je od početka imao podršku.
„Nakon historijske pobjede nad Italijom u Zenici predali smo inicijativu općinskim službama za organizaciju fan zone na trgu u Vitezu“, rekao je Luković.
Prema njegovim riječima, ideja je bila da se prenose sve utakmice Svjetskog prvenstva, s posebnim fokusom na nastupe reprezentacije Bosne i Hercegovine.
„U startu smo naišli na zeleno svjetlo i usmeni dogovor. Načelnik je rekao da će čak i finansijski podržati izvedbu projekta“, kazao je.
Međutim, kasnije su, tvrdi, uslijedili dodatni zahtjevi za dokumentacijom koji su na kraju doveli do toga da događaj ne bude realizovan.
„Tražili su dokumente koje ranije niko nije tražio“
Luković smatra da su zahtjevi koji su postavljeni pred organizatore bili neuobičajeni.
„Udruženje mladih ‘Glas’ već je ranije organizovalo događaje na trgu. Imali smo Bajramski koncert sa Eldinom Huseinbegovićem i nijedan od papira koji su traženi za fan zonu tada nije bio potreban“, rekao je.
Posebno spornim smatra zahtjev za pribavljanje dodatnih dozvola.
„Služba za imovinsko-pravne odnose od nas je tražila dopunu dokumentacije. Trebali smo pribaviti pečate i dozvole firmi koje su u stečaju, kod kojih su deponovani pečati“, naveo je.
Dodao je da je od organizatora tražena i dozvola preduzeća „Vitezit“ za korištenje zemljišta.
„Parcela za koju smo tražili izdavanje uopće nije u vlasništvu ‘Vitezita’, nego je pod ingerencijom općinskih službi“, ustvrdio je.
„Ovo je bio trenutak da se okupe svi građani“
Luković tvrdi da je cijela ideja bila mnogo šira od samog gledanja utakmica.
„Ovo je bio trenutak da se okupe svi građani, svi ljudi koji vole sport, da se gledaju sve reprezentacije i da bude jedan pozitivan vajb“, rekao je.
Ističe da je udruženje od početka bilo protiv bilo kakvih podjela.
„Mi smo protiv svakog vida segregacije. Mi smo za rad, za suživot“.
Dodao je da je plan bio organizovati zajedničko praćenje utakmica različitih reprezentacija.
„Mi smo ponudili zajedničko gledanje utakmica i Hrvatske, i Bosne i Hercegovine, i ostalih reprezentacija na Svjetskom prvenstvu“.
Građanin ponudio svoje dvorište
Posebnu pažnju izazvala je reakcija jednog građanina koji je nakon informacije da fan zona neće biti organizovana ponudio svoje dvorište za zajedničko gledanje utakmica.
Luković taj potez vidi kao važnu poruku.
„To gledamo kao pozitivan komentar i nadu za bolje sutra“, kazao je.
Dodaje da su reakcije građana pokazale da potreba za zajedništvom postoji bez obzira na administrativne odluke.
„Vjerujem da među mojim sugrađanima ima mnogo više onih koji su za državu i koji bi zajedno gledali utakmice, a da su manjina oni koji su protiv“.
„Apsurdno je da o ovome uopće razgovaramo“
Najjaču poruku Luković je poslao govoreći o samoj činjenici da se uopće vodi rasprava o organizovanom praćenju utakmica reprezentacije BiH.
„Apsurdno je uopće da razgovaramo o ovome. Apsurdno je da reprezentacija Bosne i Hercegovine napravi historijski uspjeh, plasiramo se na Svjetsko prvenstvo, a mi postavljamo pitanje može li se gledati ili ne može“.
Podsjetio je da se utakmice reprezentacije prate širom Evrope i svijeta.
„U Minhenu, Štokholmu i St. Louisu imate po 20 ili 30 hiljada ljudi koji gledaju i podržavaju Bosnu i Hercegovinu“.
„Mi živimo tu reprezentaciju“
I pored svega, Luković kaže da zabrana fan zone nije umanjila atmosferu među navijačima.
„Niko ne može poremetiti ovo što čekamo i što živimo“.
Govoreći o očekivanjima pred početak Svjetskog prvenstva, nije krio emocije.
„Vjerujte, dok pričate o tom nastupu, ja se ježim i suze mi dolaze“.
Dodao je da navijači BiH reprezentaciju ne doživljavaju samo kao sportski tim.
„Svi navijači Bosne i Hercegovine reprezentaciju ne samo da podržavaju - mi živimo tu reprezentaciju“.
Luković vjeruje da će, bez obzira na izostanak organizovanog gledanja na trgu, utakmice reprezentacije donijeti slavlje širom zemlje.
„Nadam se da će ulice Viteza i cijele Bosne i Hercegovine biti preplavljene zastavama, radošću i pjesmom, sve u pozitivnom tonu, bez incidenata i provokacija".
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare